خبر پروژه کاشت اصولي گل محمدي در روستاي مياب در اخبار به روز مرن

خبر پروژه کاشت اصولي گل محمدي در روستاي مياب در اخبار به روز مرن

 
شهرستان مرند الگوي کاشت اصولي گل محمدي 


 


کاشت اصولي و علمي گل محمدي با اصلاح زيرساختي مزارع يکي از مهم ترين عوامل افزايش بهره وري در زمان برداشت اين گل مي باشد و مجتمع کشت و صنعت گياهان دارويي روستاي مياب مرند الگويي در اين زمينه است.

به گزارش اخبار به روز مرند :گل محمدي نام نوعي گل رز از تيره رُزاسه مي باشد که از ديرباز در ايران کشت مي شود؛ اراضي مناسب براي کشت گل محمدي اغلب مناطق کوهپايه اي و اقليم خشک و نيمه خشک با تابستان هاي معتدل و خشک و زمستان هاي سرد مي باشد که بر همين اساس روستاي مياب شهرستان مرند مناسب ترين اقليم براي کاشت اين گل را دارد.
در ايران بيشترين قسمت قابل مصرف گل محمدي گلبرگ و گلاب گيري اين گل مي باشد که به تازگي نيز از اسانس آن استفاده مي شود؛ اما گل محمدي داراي فرآورده هاي پيچيده و گران قيمتي همچون اسانس هاي نوع اول و دوم، آبسولوت، تامپ و روغن مطلق نيز مي باشد که در کشورهايي همچون ترکيه و بلغارستان استخراج مي شود و در موارد متعدد قابل استفاده است.
در روستاي مياب در دامنه جنوبي ارتفاعات سر به فلک کشيده کمتال و در فاصله 40 کيلومتري، يک نفر کشاورز با راه اندازي مجتمع کشت و صنعت گياهان دارويي توانسته است با مطالعات علمي و فني به کاشت اصولي گل محمدي در 7 هکتار جهت رسيدن به فرآورده هاي مهم آن بپردازد.
مدير اين مجتمع در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه براي اولين بار به صورت الگو در شمال غرب کشور به کشت گل محمدي به صورت کشت بافتي پرداخته ايم، اظهار کرد: اين نوع کشت به دليل اينکه همه پايه هاي گل از نژاد يکساني هستند داراي مزيت هايي همچون مديريت آسان مزرعه جهت انجام عمليات کشاورزي بر روي گل ها، عاري بودن از هرگونه قارچ و ميکرو ارگانيسم هاي مضرر و کاشت گل در زمان هاي مختلفي از سال مي باشد.
محمدرضا بذلي ادامه داد: تا امروز نزديک به 9 هزار پايه گل محمدي کاشت کرده ايم که به لطف خدا حتي يک ناگيرايي از اين پايه ها گزارش نشده است.
وي علت افزايش بهره برداري از گل محمدي را علاوه بر نوع و کيفيت پايه گل، زيرساخت اصولي مزرعه عنوان و خاطرنشان کرد: قبل از آغاز کاشت در اين مزرعه، اقليم 12 ساله اين منطقه توسط کارشناس مشاور طرح مورد مطالعه قرار گرفت و با کشورهاي همسايه تطبيق داده شد و بعد از مذاکرات انجام گرفته با کارشناسان و کشاورزان کشور همسايه متوجه مشکل زيرساختي در کاشت گل محمدي شديم.
بذلي با بيان اينکه براي اصلاح، جابه جايي و تصحيح خاک مزرعه جهت کاشت علمي، چهار ميليارد ريال هزينه شده است، افزود: پيش بيني مي شود از 7 هکتار زير کشت بيش از 40 تن گل محمدي برداشت کنيم.
مدير مجتمع کشت و صنعت گياهان دارويي روستاي مياب از توسعه اين مجتمع خبر داد و اظهار کرد: براي اجرايي کردن فاز دوم در حال مطالعه بازاريابي گياهان دارويي جهت کشت هستيم و در فاز سوم نيز کارگاه هاي تبديل فرآوري هاي گياهان با دانش و فن آوري روز دنيا را ايجاد مي کنيم.
بذلي افزود: پرورش شيلات، زنبورستان صنعتي و ساخت برخي مواد اوليه مورد نياز کشاورزي از ديگر شاخه هاي توسعه يافته مجتمع در آينده مي باشد.
وي ميزان مبلغ هزينه شده براي مجتمع را تا امروز هشت ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: از مرحله کشت گل محمدي تا اتمام طرح، 15 ميليارد ريال اعتبار نياز هست که لازم است دولت و بانک هاي عامل حمايت کنند.
بذلي ميزان اشتغال ايجاد شده در اين مجتمع را 15 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: در صورت اجرايي نمودن فازهاي ديگر پروژه اين تعداد به 20 نفر افزايش مي يابد و همچنين در فصل برداشت، اشتغال تا 50 نفر نيز مي رسد.
فرماندار شهرستان ويژه مرند نيز در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه گل محمدي جزء محصولات کشاورزي با نياز آبي کم است، افزود: يکي از هسته هاي کليدي سند تدبير و توسعه شهرستان مرند، ترويج محصولات کشاورزي با نياز آبي کم همچون گل محمدي و زعفران است که در طول سه سال اخير شاهد افزايش کشت گل محمدي به مساحت 72 هکتار در سطح شهرستان مرند هستيم.
تقي کرمي با اعلام اين که دولت تدبير و اميد با نهايت تلاش از توليد کنندگان داخلي که در جهت اصلاح الگوي مصرف و اقتصاد مقاومتي قدم برمي دارند، حمايت مي کند، اظهار کرد: مجتمع کشت و صنعت گياهان دارويي روستاي مياب براي دريافت تسهيلات به يکي از بانک هاي عامل معرفي مي شود.
وي با اشاره به اينکه مزارع پرورش گل محمدي در اين مجتمع به صورت يکپارچه صورت مي گيرد، افزود: مزارع اين مجتمع با زيرسازي مناسب و به صورت يکپارچه انجام مي پذيرد که اين امر باعث افزايش عملکرد در واحد سطح، افزايش درآمد بهره برداري، مکانيزه شدن کشاورزي و صرفه جويي در مصرف آب مي شود.
با توجه به پيشرفت علم و فن آوري در تمام ابعاد آن به خصوص در بخش کشاورزي، تمامي کشورهاي توسعه يافته در جهت هرچه بيشتر کردن بازده برداشت محصولات کشاورزي و يا غني سازي مواد غذايي برداشتي از محصولات کشاورزي اقدام مي کنند.
از اين رو دولت نيز با طراحي بسته هاي حمايتي بيشتر به خصوص حمايت از کشاورزاني که به صورت علمي و مکانيزه به کشت کشاورزي مي پردازند بايد در جهت افزايش بازده برداشت محصولات کشاورزي اقدام کند.
مياب يکي از روستاهاي آذربايجان شرقي است که در دهستان هرزندات شرقي بخش مرکزي شهرستان مرند و در40 کيلومتري شمال مرند واقع شده است.
اين روستا داراي آب و هواي بسيار مطبوعي است به طوري که در روزهايي از تابستان هوا بسيار خنک مي باشد.


نظرات کاربران
X
در صورت مشاهده مطالب مغایر با قوانین و شعونات اسلامی از بخش ارتباط با ما گزارش دهید تا سریعا حذف گردد