کزارش مراسم گراميداشت خليل خان از اعتدال پرس

کزارش مراسم گراميداشت خليل خان از اعتدال پرس

گراميداشت “خليل خان ” از مبارزان مشروطه در روستاي “گلين قيه” مرند

ياد و نام “خليل خان ” از مبارزان مشروطه در روستاي “گلين قيه” مرند گرامي داشته شد. به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربايجان)، “محمدحسن چميده‌فر” معاون فرهنگي اداره کل در اين آيين گفت: ياد و نام دلاورمردان، بزرگان و سرداران آذربايجان همچون ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام و ياران قهرمان و فرهيخته‌ي آنان بدون شک زينت دفتر انقلاب […]ياد و نام “خليل خان ” از مبارزان مشروطه در روستاي “گلين قيه” مرند گرامي داشته شد.


به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربايجان)، “محمدحسن چميده‌فر” معاون فرهنگي اداره کل در اين آيين گفت: ياد و نام دلاورمردان، بزرگان و سرداران آذربايجان همچون ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام و ياران قهرمان و فرهيخته‌ي آنان بدون شک زينت دفتر انقلاب مشروطه است.


وي افزود: شخصيت‌هايي همچون خليل خان که در دوران مبارزه با استبداد با جان و دل ايستادگي کرده و از عزت و شرف و خاک ايران اسلامي پاسداري کرده‌اند شايسته تجليل وگراميداشت هستند.


خليل خان هرزني


وي گفت: بزرگداشت چهره‌هاي برجسته‌ي کشور، در ضمن آنکه اداي ديني به کوشش‌ها و مجاهدت هاي آنان است، موثرترين شيوه در تحکيم مباني ديني و ملي و تداوم بخشيدن به ارزش‌هاي اسلامي و هنجارهاي فرهنگي ملت صاحب فضيلت ايران است و اين آيين نيز در اين راستا برگزار شده است.


در ادامه “نقي کرمي” فرماندار ويژه شهرستان مرند نيز گفت: مرند شهر تاريخ و فرهنگ و هنر با قدمتي به درازاي تاريخ بيش از 7000 ساله خود خاستگاه بزرگ مرداني است که دلاوريهاي آنان برگ زريني در تاريخ آذربايجان است.


وي افزود: در اين ميان خليل خان از ياران باوفاي ستارخان بود و آن هنگام که ايران و آذربايجان در زير سم ستوران قشون روس بود، خليل خان به طور خودجوش براي مبارزه با متجاوزان کمر همت بست.


کرمي، تمسک بر اهل بيت (ع) و خدامحوري را رمز پيروزي مبارزان مشروطه عنوان کرد.


گفتني است خليل خان گلين قيه اي (هرزني) يکي از مبارزان آزاديخواه مرند که خودجوش مبارزه کرد.


وي ازياران ستارخان بود. خليل خان در روستاي گلين قيه زندگي مي کرد. زماني که کشور ايران و بخصوص آذربايجان درزير سم ستوران قشون روس بود وآنها به کوچکترين بهانه اي وارد خاک ايران مي شدند بطور خودجوش، با يک تفنگ شکاري کهنه، در روستائي دورافتاده، کمرهمت بربسته وبراي مبارزه باقشون متجاوز سربه کوه وصحرا مي گذارد .


روستاي گلين قيه درنزديکي جاده‌ي نظامي جلفا به مرند قراردارد. نظاميان روس جهت رسيدن به تبريز براي دفع مشروطه خواه ها مجبور به گذر از اين جاده واز نزديکي روستاي گلين قيه بودند. هرکدام از روس هاي تک رو که درتيررس تفنگ خليل خان قرار مي گرفت کشته ويا مجروح مي شد. خليل خان پس از درگيري، بعلت آشنائي با کوه ها براحتي مي توانست خودرا برهاند .


خليل خان با سردار ماکو دوست بوده و به خان? هم رفت و آمد داشتند. وي طبع شعر هم داشت و صدها بيت از اشعارترکي و فارسي او در سينه و زبان هاي روستائيان مي گردد . خليل خان در 1225 بدنيا آمده وپس از102 سال عمر در 1327 وفات يافته و در قبرستان بالائي گلين قيه بطرف کراب مدفون است.  • پايگاه خبري تحليلي اعتدال پرس(اعتدال آذربايجان)، با تاکيد بر اهميت شناسايي و نکوداشت در خور شان مفاخر آذربايجان و بخصوص مفاخر بومي شهرستانهاي مختلف استان که متاسفانه بسياري هنوز گمنام و مهجور مانده اند، از متوليان فرهنگي استان و همچنين مسئولان ارشد ديگر شهرستانها انتظار دارد اهتمام جدي در اين خصوص داشته باشند.


  • خليل خان گلين قيه


3 


 


نظرات کاربران
X
در صورت مشاهده مطالب مغایر با قوانین و شعونات اسلامی از بخش ارتباط با ما گزارش دهید تا سریعا حذف گردد