عهد چهل ساله علامه طباطبايي با قرآن کريم

عهد چهل ساله علامه طباطبايي با قرآن کريم


 طريق معرفت 


آيه ها و آينه ها(68)عهد چهل ساله علامه طباطبايي چه بود!؟
به يقين انسان در هيچ عصر و دوره اي بي نياز از قرآن و رهنمودهاي قرآني نبوده و نخواهد بود ، آنان که راهي به جز صراط مستقيم را برگزينند و خود را بي نياز از اين مشعل فروزان بدانند، در ضلالت، گمراهي خواهند بود.خداوند متعال در قرآن مي فرمايد:


فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ مزمل/20


هر چه مي توانيد قرآن بخوانيد


صداي شيعه: حکايت؛ حجت الاسلام محمد فاضل تبريزي مي‌گويد: يکي از دوستان روزي علامه را به منزل خود در تبريز دعوت کرد و چند نفر از جمله بنده را هم براي زيارت و استفاده از سفره معارف ايشان فراخواند ، آن شب علامه به من فرمود: من سي سال پيش، استخر شاگُلي (محله‌اي زيبا در تبريز) را ديده‌ام، اگر مزاحم خواب آقايان نباشم، مي‌خواهم فردا بين‌الطلوعين به آنجا بروم.


گفتم: صبح خدمتتان خواهم بود، فرداي آن شب، با اتومبيلم ايشان را به استخر شاگُلي مي‌بردم، ديدم در طول مسير در ماشين، قرآني از جيبِ خود درآورده و گفت: من عهد دارم که هر روز يک جزء از قرآن را بخوانم و الآن چهل سال است که اين کار را انجام مي‌دهم، ديشب نتوانستم بخوانم و اکنون بايد قضا کنم!


اينچنين، هر ماه يک ختم قرآن تمام مي‌شود و باز از ابتداي آن شروع مي‌کنم و هر بار مي‌بينم که انگار اصلاً اين قرآن، آن قرآن پيشين نيست! از بس مطالب تازه‌اي از آن مي‌فهمم، از خدا مي‌خواهم به بنده عمر بسياري دهد تا بسيار قرآن بخوانم و از لطايف آن بهره ببرم، شما نمي‌دانيد من چه اندازه از قرآن لذت مي‌برم و استفاده مي‌کنم!


  رهـــــاند آدمــي را ،از جهـالت                         فروغ علم و ايمان است قرآن  1


1. با اقتباس و ويراست از کتاب شناختنامه علامه طباطبايي


 


نظرات کاربران
X
در صورت مشاهده مطالب مغایر با قوانین و شعونات اسلامی از بخش ارتباط با ما گزارش دهید تا سریعا حذف گردد